Od narodzin, Rozwój dziecka

Gryzaki – przegląd Giligums

Gryzaki – spojrzenie mamy i neurologopedy

we współpracy z:

Tym oto wpisem chciałam nieco odświeżyć blog i przedstawić Wam parę naszych gryzaków, które pomagają nam w okresie, kiedy to nasz mały Staś wszystko bada poprzez wkładanie do buzi. Schłodzone gryzaki przynoszą dziecku także ulgę w czasie ząbkowania.

Na samym początku pragnę zwrócić Waszą uwagę na to, że jeśli kilkumiesięczne dziecko wszystko wkłada do buzi, łącznie z swoimi rączkami, to jest to PRAWIDŁOWY, ROZWOJOWY ETAP. W tym okresie dziecko tak poznaje fakturę, smak, kształt – najczulsze receptory są właśnie w buzi, dodatkowo dzięki temu przygotowuje sferę jamy ustnej do kolejnych naturalnych etapów tj. gryzienia, żucia, picia czy na końcu MÓWIENIA. Dlatego z punktu widzenia logopedy to, że dziecko bada wszystko „buzią” to nic innego jak powód do radości 😊 nie zabierajmy mu tego doświadczenia.

 

Dostarczając nowych doznań orofacjalnych sięgamy często po gryzaki. Na zdjęciach możecie zobaczyć kilka naszych ulubionych z firmy Gilligums.

Krab, małpka, piłki, szczoteczka, obręcze z zawieszkami itp.

Z punktu widzenia mamy wszystkie poniższe gryzaki są praktyczne, estetyczne i bezpieczne.

 

Krab

To poręczny gryzaczek, który łatwo mieści się w małej rączce i…. kieszeni mamy kiedy trzeba czymś zająć malucha np. przy zapinaniu w foteliku.

Z punktu widzenia neurologopedy – tylna powierzchnia posiada malutkie wypustki, które dostarczają nowych doznań fakturalnych dla dziecka – czy to w jamie ustnej w trakcie gryzienia czy też dla małych paluszków, które uwielbiają skubać drobne elementy, szczególnie w okolicy 9-go miesiąca, kiedy palec wskazujący jest przez malucha mocno używany, np. do pokazywania czy dotykania szczegółów.

 

Małpka

Z punktu widzenia neurologopedy – ma kształt podłużny, dlatego dziecko może przesuwać go z boku na bok, WYGODNE UCHWYTY DLA MAŁYCH RĄCZEK. Podobnie jak wcześniej – małe wypustki na głowie małpki.

 

Kwiatuszek

Podobnie jak wyżej, bardzo wygodny do trzymania w różnych kombinacjach uchwycenia i gryzienia. Dłuższe elementy pozwalające „wymasować” łuki dziąseł od jednego końca do drugiego.

 

Piłeczka i słonik

To co je odróżnia od pozostałych gryzaków to dźwięk. Słonik ma ukryty dzwoneczek, który uruchamia się przy potrząsaniu, to dodatkowy bodziec, który zaciekawi dziecko i pozwoli skupić jego uwagę. Kształt jest także dopasowany do małych raczek, przyjemne barwy a dodatkowo przy poruszaniu główka słonia się rusza.

Piłeczka to nasz hit, używamy na kilka sposobów; turlamy, podrzucamy – bardzo łatwo ją złapać. Kulka wewnątrz jest plastikowa i ma ukryte kuleczki, jak w grzechotkach, dlatego także przyciąga uwagę na dłużej. Można turlać, podrzucać, gryźć, potrząsać.

Piłeczka dinozaury

To miękka piłeczka, która jest wielofunkcyjna nie tylko dla doznań orofacjalnych ale i małych sprytnych rączek. Po zgnieceniu łatwo wybrany element włożyć do buzi. Wykorzystuję ją tagże do wkładania materiałów różnej faktury do wewnątrz – zadaniem dziecka jest wyciagnięcie materiału, który dla takiego maluszka bardzo ciekawie się ciągnie i ciągnie 😊. Można nią także rzucać czy turlać – idealna dla małych rączek.

Szczoteczka z wymiennymi końcówkami

Używamy jako gryzaka ale także jako szczoteczki do oswajania procesu mycia ząbków. Przypomina naszą szczoteczkę do mycia zębów. Pokazujemy ruchy szczoteczką – gryzakiem w jamie ustnej dziecka oraz prezentujemy jak swoją szczoteczką my myjemy zęby. Dzięki naturalnej ciekawości dziecka i procesowi naśladowania, maluszek próbuje samodzielnie manipulować szczoteczką w swojej buzi. Szczoteczka ta ma także ogranicznik, który sprawia, że nie musimy się obawiać iż dziecko włoży zbyt głęboko w przestrzeń jamy ustnej i zakrztusi się czy zrazi . Ma także przyssawkę, która także jest ciekawa dla dziecka zarówno do gryzienia jak i przyssania do płaskiej powierzchni z której dziecko musi oderwać.

Obręcz z zawieszkami

Sylikonowa obręcz i słonik oraz drewniane kółeczko – różne faktury na obręczy i „inność” drewnianego kółeczka także dostarcza miłych doświadczeń dla dziecka.

 

Wszystkie gryzaki są wykonane z bezpiecznych dla dziecka materiałów i bardzo łatwe w utrzymaniu czystości.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *