Książki dla dzieci, Książkoholiczka

Wierszem i z morałem!- propozycje książkowe dla maluszków z naszej półki

Dzisiaj chciałam Wam przedstawić jedne z naszych ulubionych książeczek pisanych wierszem.

Franio dostał trzy części od cioci Klaudii, kiedy miał zaledwie dwa miesiące, a ja tak się w nich zakochałam, że powoli kompletowałam całą serie. Oczywiście mały czytelnik nie zainteresował się nimi w wieku dwóch miesięcy, a nieco później.  Mamy całą serię, w której bohaterami są zwierzęta oraz okołoświąteczne symbole. Na zdjęciu nie widać wszystkich egzemplarzy, ponieważ Franio je tak lubi, że część jest u babci, część w aucie a część na naszych półkach.

Do kogo są adresowane?

Rysy bohaterów i ich przygody nie są mocno skomplikowane, są łatwe w odbiorze, a do tego pięknie dobrane kolory zainteresują już niemowlaki. Górnej granicy nie jestem w stanie określić, bo podobają się także i mnie. Franio zaczął się nimi interesować ok. 4-5 m-ca. Lubi je także moja 4-letnia bratanica, z którą mogę porozmawiać już na temat tekstu czy postaw bohaterów, aby wspólnie rozwikłać końcowy morał.

 

Dlaczego tak mi się spodobały te książeczki?

 1. Rewelacyjny tekst pisany przez Panią Urszulę Kozłowską– to autorka wielu książek dla dzieci, którą uwielbiam. Tworzy piękne teksty, które także pełnią rolę edukacyjną. Jednym słowem UCZĄ i BAWIĄ. Koniecznie musicie mieć jakąś książkę tej autorki, a zakochacie się w jej stylu, tak jak ja i Franio. Większość tych książeczek znam na pamięć, ponieważ wertowane są kilka razy dziennie.
 2. Na każdej stronie powtarza się ten sam, łatwo wpadający w ucho refren, który jednocześnie może pełnić rolę swoistego morału. Na ostatniej stronie przedstawionej historii, zmienia on nieco swoją treść, adekwatnie do zakończenia, np. w części o Rozbrykanym koniku na każdej stronie powtarza się zdanie Iiiiiha! Iiiiha! Iiiiiha-ha! Nikt nie biega tak jak ja! – Konik delikatnie się przechwala, spotyka jednak po drodze wiele innych zwierząt, nie doceniając ich roli. W końcu słyszy konika polnego, który pięknie gra na skrzypcach, a nasz bohater stwierdza, że: Iiiiha! Iiiihaaa! Iiiiha-ha! Każdy jakiś talent ma!
 3. Uosobione są zwierzęta, owoce i warzywa.
 4. Książeczki są zaledwie kilkustronicowe, dzięki temu maluszek nie zdąży się rozproszyć.
 5. Piękne kolorowe ilustracje, ale jednocześnie genialnie wyważone, bez zbędnego natłoku. Łatwo odszukać elementy, a te najważniejsze są wyeksponowane na pierwszym planie. Cała seria nie jest autorstwa jednego ilustratora, jednak wszystkie równie piękne.
 6. Książeczki są z serii wykrojnika, nie mają kształtu prostokątnego, rogi są zaokrąglone a tym samym bezpieczne dla najmłodszych.
 7. Wiecie ile kosztuje jedna książeczka? Od 4-6 zł – cena rewelacyjna, mimo że wnętrze jest dużo bogatsze.
 8. Książeczki poruszają także tematy świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, dzięki temu łatwo wprowadzi dziecko w magiczny, zbliżający się czas.
 9. Melodyjny, rytmiczny tekst wierszowany łatwo wpada w ucho.
 10. Wiele odniesień dźwiękonaśladowczych.
 11. Wspólne czytanie doskonale wpływa na rozwój małego dziecka 🙂
 12. Książeczki sprzyjają także ćwiczeniom analizy i syntezy wzrokowej 🙂

 

 

 

Mój ulubiony tekst z Pstrokatej Kurki – Pstrokata kurka, jak każda mama, na punkcie dzieci jest zwariowana! 🙂 – nic dodać, nic ująć 🙂

 

 

 

My właśnie przygotowujemy się do świąt Wielkiej Nocy. W książeczkach znajdziemy odniesienia do tradycji, do święcenia pokarmów w Kościele, do ukrywania słodkości w trawie, do malowania pisanek, do przygotowywania koszyczka ze święconką itp. Masa informacji, które pozwolą maluszkowi zrozumieć zbliżający się czas.

 

Polecam Wam bardzo gorąco tę serię, a teraz szczególne ze względu na przygotowanie do zbliżających się Świąt.

W serii można znaleźć także pozycje o pojazdach, zawodach, warzywach i owocach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *